Поради фахівців
Батьки дітей з аутизмом можуть зробити дуже багато для того, щоб допомогти своїй дитині в подоланні труднощів. Однак отримання необхідної підтримки також має величезне значення. Коли виховуєш дитину з аутизмом, турбота про себе – це не егоїзм, а необхідність. Емоційна сила дає людині можливість бути кращими батьками для неповносправної дитини. Поради, наведені в цій статті, можуть виявитися дуже корисними для батьків аутичних дітей.
Якщо у вашої дитини недавно виявили (або запідозрили) розлад аутистичного спектру, ймовірно, найбільше вас хвилює питання про те, що ж буде далі. Жоден з батьків не може бути готовий до того, щоб дізнатися про діагноз «аутизм» у своєї дитини. Швидше за все, ви не впевнені в тому, як краще допомогти вашій дитині, або збентежені суперечливими порадами щодо лікування. Може бути, вам сказали, що аутизм невиліковний і являє собою довічне стан, і ви переживаєте про те, що будь-які ваші зусилля виявляться безглуздими.
Незважаючи на те, що РАС дійсно не можна просто «перерости», існує безліч видів лікування аутизму, які можуть допомогти дітям освоїти нові навички та подолати широкий спектр перешкод в їх розвитку. З правильно обраним планом корекції, з любов’ю і підтримкою ваша дитина може вирости, вивчитися і досягти успіху в житті.
Не чекайте на діагноз!
Найкраще, що ви можете зробити як батьки дитини з аутизмом або іншими розладами розвитку, – це почати корекцію негайно. Зверніться по допомогу відразу ж, як тільки ви запідозрили, що щось не так. Не чекайте, що ваша дитина опанує тим чи іншим навиком пізніше або просто «переросте» проблему. Не чекайте офіційного діагнозу. Чим раніше дитина з РАС отримає допомогу, тим більше шансів на успіх лікування. Раннє втручання є найбільш ефективним способом прискорити розвиток вашої дитини і зменшити симптоми аутизму.
Поради для батьків дітей з аутизмом
- Дізнайтеся більше про аутизм. Чим більше ви будете знати про розлади аутистичного спектру, тим більше обґрунтованим буде прийняття рішень для вашої дитини. Вивчіть всі варіанти терапії, задавайте питання і беріть участь в ухваленні будь-яких рішень щодо лікування.
- Станьте експертом для вашої дитини. З’ясуйте, що викликає у неї «погану» поведінку і що впливає на позитивну реакцію. Що робить на вашу дитину стресовий або заспокійливі вплив, що викликає дискомфорт або задоволення? Якщо ви почнете розуміти, що саме впливає на дитину, вам буде легше уникати проблем і запобігати ситуації, які викликають труднощі.
- Прийміть свою дитину, її дивацтва і т.д. Замість того щоб зациклюватися на відмінностях між вашою аутичною дитиною та іншими дітьми, на тому, чого йому (або їй) не вистачає, прийміть дитину такою, яким вона є. Насолоджуйтесь її особливостями, радійте маленьким успіхам і перестаньте порівнювати свою дитину з іншими дітьми. Відчуття беззастережної любові і прийняття допоможе вашій дитині більше, ніж що-небудь інше.
- Не здавайтесь! Неможливо передбачити хід розладу аутистичного спектру. Не поспішайте з висновками про майбутнє вашої дитини. Так само, як і у інших, у дітей з аутизмом попереду ціле життя, щоб рости і розвиватися.
Надання допомоги дітям з аутизмом. Поради батькам.
Порада №1: Забезпечте структуру і безпеку
Вивчення максимально можливого обсягу інформації про аутизм і залучення в процес лікування – це довгий шлях допомоги вашій дитині. Наступні поради допоможуть полегшити щоденний домашній побут, як батькам, так і їх дітям.
Будьте послідовні. Дітям з аутизмом потрібен час, щоб адаптувати навички, отримані в одних умовах навколишнього середовища (наприклад, в кабінеті у терапіста або в школі), до інших умов, в тому числі до домашньому середовищі. Наприклад, ваша дитина може використовувати мову жестів для комунікації в школі, але не подумає про те, що може так само спілкуватися і вдома. Створення послідовності в середовищі вашої дитини – це найкращий спосіб закріпити отримані навички. Дізнайтеся, над чим терапіст працює з дитиною в даний момент, і займіться цим в домашніх умовах. Вивчіть можливість проведення терапії в різних місцях, щоб стимулювати вашої дитини до використання отриманих знань в різному середовищі. Також важливо бути послідовним при взаємодії з дитиною і зі складнощами в поведінці.
Дотримуйтесь розкладу. Діти з аутизмом, як правило, відчувають себе комфортніше, якщо у них є чітко структуроване розклад. Встановіть розклад з зазначенням точного часу для їжі, терапії, школи і сну. Намагайтеся звести зміни в розкладі до мінімуму. Якщо зміна неминуче, підготуйте дитину заздалегідь.
Заохочуйте хорошу поведінку. Позитивне підсилення може відчутно допомогти вам у просуванні, тому докладайте всіх зусиль для того, щоб знайти те, «за що можна заохотити» дитину. Хваліть дітей, коли вони діють відповідним чином або використовують новий навик, при цьому чітко формулюючи те, за що ви хвалите дитину. Крім цього, пошукайте інші способи заохотити їх за хорошу поведінку, наприклад, дати наклейку або дозволити пограти з улюбленою іграшкою.
Створіть домашню зону безпеки. Виділіть дитині простір у вашому будинку, де ваш він зможе розслабитися, відчути себе захищеним і побути в безпеці. Кордони мають бути встановлені так, щоб дитина могла зрозуміти їх. Можна використовувати візуальні маркери (кольорові стрічки або позначені картинками / фотографіями зони). Ви повинні бути впевнені в тому, що виділена зона дійсно є безпечною для вашої дитини, особливо якщо вона схильна до істерик чи самоагресії.
Порада №2. Знайдіть невербальний спосіб комунікації.
Налагодження спілкування з дитиною з аутизмом може бути випробуванням, але для комунікації вам не обов’язково потрібно говорити. Ви вже спілкуєтеся з вашою дитиною – то, як ви дивитеся на нього, торкаєтеся до нього, тон вашого голосу і мова вашого тіла, – все це теж комунікація. І ваша дитина також спілкується з вами, навіть якщо він ніколи не висловлює це словами. Вам просто потрібно вивчити цю мову.
Знайдіть невербальні сигнали. Якщо ви спостережливі, то ви можете вловити ті невербальні сигнали, які використовує ваша дитина для комунікації. Зверніть увагу на звуки, які він видає, на його міміку і жести, які він використовує, коли відчуває втому або голод, і т.п.
З’ясуйте причину істерики. Для будь-якої дитини цілком природно турбуватися через те, що її не розуміють або ігнорують. Якщо ви стикаєтеся з такою ситуацією, то, швидше за все, причина полягає в тому, що ви не відчуваєте її невербальні сигнали. Влаштувавши істерику, дитина намагається звернути на себе вашу увагу і висловити своє розчарування.
Виділіть час для веселощів. Дитина з РАС як і раніше залишається дитиною. Як дитині, так і його батькам, потрібно радіти життю і намагатися не перетворювати її виключно в терапію. Заплануйте час для ігор на період максимальної активності дитини. Знайдіть способи весело провести час разом, подумайте, що викликає у дитини посмішку, сміх і дозволяє йому «розкритися». Ваша дитина буде насолоджуватися такими моментами, особливо коли зрозуміє, що це не пов’язано з терапією або навчанням. Результатом буде задоволення, отримане вами від спільного веселощів, і задоволення вашої дитини від часу, проведеного з вами без будь-якого тиску. Гра є невід’ємною частиною навчання і не повинна сприйматися як робота.
Зверніть увагу на сенсорні відчуття вашої дитини. Багато дітей з аутизмом дуже чутливі до світла, звуків, смаків і запахів. У деяких аутичних дітей низький поріг чутливості до сенсорних стимулів. З’ясуйте, які візуальні стимули, звуки, запахи, руху і тактильні відчуття викликають у вашої дитини дискомфорт або небажану поведінку, і що викликає у неї позитивні емоції.
Порада №3. Складіть свій план лікування.
З таким різноманіттям методів лікування аутизму розуміння того, який спосіб підходить саме вашій дитині, може виявитися досить непростим завданням. Також ускладнює ситуацію і той факт, що ви можете почути різні і деколи навіть суперечливі відгуки від батьків і лікарів. Ви повинні взяти до уваги, що не існує єдиного методу лікування, який буде працювати для всіх, і це необхідно враховувати при складанні плану лікування для вашої дитини. Кожна людина з РАС унікальна, зі своїми сильними і слабкими сторонами.
Посилання на оригінальну статтю: http://autism-aba.blogspot.com/2016/04/helping-children-with-autism.html